Datakommunikation > Testinstrument > Fibertestare Fibretesters

Testinstrument Fiber

DoNet säljer fibertestare från FLUKE, OWL, JDSU, IDEAL, EXFO, Grandway, Optokon med flera.

Gällande fiberinstrument så har vi ett brett urval av produkter.
Allt ifrån den enkla Laserpennan (VFL, VLS, VFI)

DBmätare för fiber, plastfiber samt HMA (ProBeam) installationer
Med och utan lagring, vissa har även inbyggd längdmätning.

Fiber identifierare (OFI, LFD, FID) som berättar om fiberkabeln är driftsatt.
Om det är en sändare eller mottagare.

OTDR instrument i flera olika nivåer samt effektområden.
Dessa finns även med inbyggda dB, VFL, fibermikroskop prober mm.

Nätverkstestare med fiberoptiska anslutnigar för Ethernet/ CATV/ WDM/ CWDM/  DWDM/ PON installationer med mera.

Vi kan berätta mera gällande testmetoderna för Tier 1 och Tier 2.

  • Grandway dB kit Singel/Multimod inkl kablage.

    Komplett testkit för singel och multimod fiber.Lagring och utskrift i enkelt utf...

  • OWL 4 BIDI Dubbelriktad dB mätare

    Detta är en helt ny testare från OWL.Dubbelriktad dB mätare Vi...

  • OWL ZOOM-2 dBkit utan lagring MM/SM

    OWL "Optical Wavelength Laboratories"OWL ZOOM-2 är ett dB kit som finns i f...

  • Fluke MultiFiber™ Pro MTP/ MPO Power meter MM/SM

    MultiFiber™ Pro Optical Power Meter and Fiber Test KitsThe first tester to auto...

  • Fluke Guldavtal/ goldsupport lönar sig

    Testare från Fluke,Glöm då inte att teckna Serviceavtal GuldSupport....

  • Fluke LinkWare 9.8

    Denna programvara utvecklas regelbundet från FLUKE.(Windows® XP no longer s...

  • Fluke SimpliFiberPro Power meter

    SimpliFiber® Pro Optical Power Meter Simple-to-use fiber-loss tester with adva...

  • Fluke Fiber QuickMap™ Multimod

    Fiber QuickMap™ Multimod start test. Länk till QuickMap™ One-but...

  • Fluke FI-1000-KIT IEC-61300-3-35

    USB Probe för DSX-5000Innehåller SC, FC och LC för skarvstycken och k...

  • DEADZONE Eliminator Laungefiber

    OTDR referens kabel även kallad DeadZone/ LaungefiberVi säljer flera o...

  • VIAVI OTDR MT-2000

    Bestyckningsbar OTDR från VIAVICertifiera fiberinstallationen.Multimod & si...

  • Fluke OTDR OptiFiber® Pro Multimod

    Ny OTDR från FlukeVideo gällande OptiFiber® Pro Tips for Taking ...

  • VIAVI MP-60 USB Optical Power meter

    DB mottagare med USB anslutning.USB 2.0 dB mottagare med Fibercheck2Dessa dB mottagar...

  • VIAVI/ JDSU FiberCheck Mobile IEC-61300-3-35

    Nyhet från VIAVI/ JDSUFiberCheck-Mobile.Du kan använda din mobil eller l&a...

  • VIAVI P5000i Mikroskop Probe USB IEC-61300-3-35

    Mikroskop probe USB "Digital"Länk till VIAVI P5000iLevereras med 4 pippar.Inkl a...

  • MPO/ MTP UPC tipp-multimod till mikroskop IEC-61300-3-35

    Tipp för multimod MTP/ MPO kontakter. Dessa tippar finns för ska...

  • VIAVI OLP-82/82P SmartClass UPC Power Meter IEC-61300-3-35

    SmartClass Fiber.Video ang OLP-82P Ett ny produktfamilj av handhållna testverkt...

  • VIAVI NGC4500 Cat5E - Cat8

    Unik Kabelcertifierar från VIAVI. Marknadens mest avancerade kabelcertifi...

  • VIAVI NGC4500-MM2

    Multimod kit till NGC4500Levereras 3st par av kablage 2xSC-SC:OM1, OM2, OM3 kablageG&...

  • VIAVI NGC4500-SM2

    Singelmod kit till NGC4500Levereras med 1 par kablage 2xSC-SC:OS2 inkl skarvstyc...

  • VIAVI NGC-4500-MPOMMF-KIT MTP

    MTP/ MPO modul till NGC-4500Nu finns det en effektiv testare för MTP/MPODenna en...

  • VIAVI OMK-36P dB testare Quad SM+MM

    Fibertestare dB kit från VIAVIFinns i flera utföranden beroende på v...

  • VIAVI OTS-55 Fibertelefon

    Fibertelefon från VIAVIDessa kan säljas styckvis eller i par.Klarar b&arin...

  • VIAVI FI-60 Fiberidentifierare + dB mottagare "FID"

    Fiberidentifierare (trafikkontroll)Med inbyggd dB mätare som lagrar mätresu...

  • VFL/ VLS 650nm 10mW laserpenna rödlaser

    Vi säljer Laserpenna / Rödlaser 650nm.Lagervara.Olika utföranden/...

  • OFT-820-POF Plastfibertestare

    Vi säljer dB testare fiberkontrollerare för plast fiber 650nmDessa testare ...

  • Grandway FRL-02 Return Loss

    Detta är en testare med 3 funktionerReturnLoss MätareDB mätareInsertio...

  • OCPM-18 Optical CWDM Power Meter

    Optical CWDM Power MeterCWDM Power meter har 18 kanaler.Datablad OCPM-18Manual O...

  • ODPM-48 Optical DWDM Power Meter

    ODPM-48 DWDM Power Meter Fiber testare för upp till 48 kanaler DWDM, 1527-1565 n...

  • Mandrel multimodfiber

    För att utföra en korrekt mätning av multimodfiber krävs det en s...

  • Fluke FI-7000 Mikroskop Versive IEC-61300-3-35

    Fluke FI-7000 Fibermikroskop VersiveVideo ang FI-7000 Länk till FI-7000 FLUKE ...

  • MFL-12 Rödlaser laserpenna x 12

    MFL-12 Rödlaser x 12 Denna enhet styrs av en mobiltelefon.Koppla upp 12st laser...

  • Fluke DSX-8000QOI-W INTL Cat8 tester

    DSX-8000QOI-W2 GHz DSX-8000 Cat8 CableAnalyzer, CertiFiber Pro Quad (Multimode and Si...

  • Fluke LinkWare™ Live

    Detta är Gratis om du äger en Versiv.Senaste nytt ang LinkWare™ ...

  • AFI-400 Fiber identifierare FID, OFI

    Ny fiber identifierare.AFI-400 kontrollerar fiberledaren om det är drift på...

  • AFL FlexScan OTDR DK

    AFL FlexScan OTDR DK Features: Rugged & pocket-sized; weights less than 1 pou...

  • EXFO LFD-300B/TG-300B Fiber Finder

    LFD-300B/TG-300BKontakta DoNet AB för kontoll av fiberPerforming network upgrade...

  • EXFO MaxTest-940-Certifier

    MaxTest-940-CertifierMultimod eller singelmod eller båda.. Fiber Certifie...

  • EXFO MaxTester-715B SM Last-Mile OTDR

    EXFO MaxTester-715B Last-Mile OTDRSenaste filmen ang video MaxTester 715B Kontakta D...

  • FiberNext MTP/ MPO Test Switch

    MTP/ MPO Test Switch.OTDR ore VFLMM/ OM3/ UPC = 12 fiberSM/ OS2/ APC = 12 fiberMM/ OM...

  • Fluke BackPack Stipe

    När Versive blir för tung.Använd Back Strap.Detta är ett tillbeh...

  • Fluke CertiFiber® Pro Optical Loss Test Set SM+MM

    Certifiber-Pro, dB-Testare med längdmätningVideo gällande CertiFiber&r...

  • Fluke CFP-100-Mi

    CertiFiber Pro Multimode OLTS with double ended inspection.Video CertiFiber ProL&aum...

  • Fluke CFP-100-Qi

    CertiFiber Pro Quad OLTS with double ended inspection.Video CertiFiber ProLäs d...

  • Fluke CFP-100-Si

    CertiFiber Pro Singlemode OLTS with double ended inspection.Video CertiFiber ProL&au...

  • Fluke CFP-Q-ADD

    CFP-Q-ADDKomplettera med dB testare SM+MMTill valfri VersivKontakta DoNet för me...

  • Fluke CFP-SM-ADD

    CFP-SM-ADD

  • Fluke DSX-5000-PRO INTL

    Fluke DSX-5000-PRO INTLVersiv Professional Kit contains:DSX CableAnalyzer  Certi...

  • Fluke DSX-5000QI INTL

    Fluke DSX-5000QI INTLCoppar + SM + MM module + mikroskopLevereras med LC kablage, 50/...

  • Fluke DSX-5000QOI INTL

    Fluke DSX-5000QOI INTLKoppar + CFP Quad + OTDR + mikroskop.Levereras med LC/UPC ...

  • Fluke DSX-8000QI-W INTL Cat8 tester

    DSX-8000QI-W2 GHz DSX-8000 Cat8 CableAnalyzer, CertiFiber Pro Quad (Multimode and Sin...

  • Fluke DSX-CFP-Q-ADD-R

    Utveckling när du äger FI-7000, OneTouch AT1 Versiv Remote, (2) DSX-5000 Ca...

  • Fluke DSX-OFP-Q-ADD

    Perfekt utveckling när du äger FI-7000,  OneTouch AT(2) DSX-5000 Cable...

  • Fluke DTX tillbehör

    Vi säljer vissa tillbehör till DTX-serien.Se DTX-Models and Accessories som...

  • Fluke FI-500TP-APC

    Set of 4 APC (Angled Physical Contact) Tips (1.25mm, 2.50 mm, SL, LC)

  • Fluke FI-525 FiberInspector™ Micro + Cleaning kit

    Fluke FI-525 FiberInspector™ Micro + Cleaning kit

  • Fluke Fiber OneShot™ PRO (SC-KIT) Singelmod

    Fluke Fiber OneShot™ PRO (SC-KIT)Singelmod Telecom test equipment that analyze...

  • Fluke Fiber OneShot™ PRO Only (singelmod)

    Fiber OneShot PRO only.Singelmod problem lösare.Identifierar 9st händelser...

  • Fluke FTK1000 SimpliFiberPRO kit 850/1300 MM

    FTK1000 Multimod kit 850/1300 MMLänk till FLUKE SimpliFiberPRO 

  • Fluke FTK2000 SimpliFiberPRO kit 1310/1550 SM

    FTK2000 SimpliFiberPRO kit 1310/1550 SM Info & Video SimpliFiberPRO

  • Fluke FTK2100 SimpliFiberPRO 1310/ 1550nm + 1490/ 1625nm SM

    FTK2100 SimpliFiberPRO 1310/ 1550nm + 1490/ 1625nm SMInfo & Video SimpliFiberPRO

  • Fluke MRC-50EFC-SCSCKIT

    MRC-50EFC-SCSCKITInfo ang EFC

  • Fluke MRC-625EFC-SCSCKIT

    MRC-625EFC-SCSCKITInfo ang EFC

  • Fluke MultiFiber™ Pro MFTK-MM850-SM1310 MTP/ MPO Power meter MM/SM

    MFTK-MM850-SM1310/ MPOVideo ang MultiFiber™ Länk till Multifiber™In...

  • Fluke MultiFiber™ Pro MFTK-SM1310 MTP/ MPO Power meter SM

    Fluke MultiFiber™ Pro MFTK-SM1310 MPO  Video ang Multifiber  L&...

  • Fluke multimode, singelmod launch, tail, SmartLoop™

    Multimode, Singelmod launch, tail, SmartLoop™Senaste filmen ang SmartLoop&trade...

  • Fluke Network Service Gold support

    Fluke Network ServiceDoNet erbjuder service för alla Fluke Network testare.B&ari...

  • Fluke NFA-SC-SINGEL

    NFA-SC-SINGELFibermodul SC/UPC till DSXGår även att beställa par (2s...

  • Fluke OFP-Q-ADD

    OFP-Q-ADDKomplettera med OTDR till valfri VERSIV enhet.Kontakta DoNet för mer in...

  • Fluke OTDR OptiFiber® Pro Quad SM + MM inkl 1 mikroskop

    OTDR från Fluke i Quad utförande inkl 1 mikroskopSingelmod + Multimod + Mi...

  • Fluke OTDR OptiFiber® Pro Singelmod

    OTDR från Fluke Singelmod

  • Fluke SRC-9-SCLC-KIT Singlemode test reference cord kit

    Singelmod kablage till CFPDessa finns även för SCSC samt APC alternativ

  • Fluke Versiv bords hållare

    Versiv-StandSäljs / st

  • Fluke VERSIV-BATTERY

    VERSIV-BATTERY

  • Fluke VERSIV-CASE3

    VERSIV-CASE3

  • Fluke VERSIV-LG-CASE

    VERSIV-LG-CASE

  • Fluke VERSIV-SM-CASE

    VERSIVE-SM-CASE

  • Fluke VisiFault™ Visual Fault Locator

    Locates fibers, finds faults, verifies continuity and polarity. Locates faults inc...

  • FOCIS Flex Fiber Optic Connector Inspection System

    Flex Fiber Connector Inspection SystemLevereras med SC/UPC för kontakt & ska...

  • Grandway dB mottagare singel/ multimod inkl kablage.

    dB mottagare enkelfiber "Grandway"Produktblad FHP2A04Denna mottagare kan lagra 9...

  • Grandway FHP-1A02 Optical Power Meter 1310/1550

    FHP-1A02 Optical Power Meter 1310/1550Measuring range: -60 to +3dBm @ 1550nm

  • Grandway FHS-1D02 Optical Laser Source 1310/1550

    FHS-1D02 Optical Laser Source 1310/1550Output power: -5dBm

  • Grandway FMP-10 MTP/ MPO Power Meter

    FMP-10 MPO Power meter GrandwayMultimod (OM3 & OM4) 850nm UPCPower meter (mottaga...

  • Grandway FMS-10 MTP/ MPO Laser Source

    FMS-10 MPO Laser Source850nm MultimodLaser SourceKontakta DoNet för offert 

  • Grandway OFS-1 + OFF-1 Optical Fiber Finder

    OFS-1 + OFF-1 Optical Fiber FinderBeställningsvara. Description: OFS-1 & OF...

  • Grandway OTDR FHO3000/D26

    Handhållen OTDR 1310/1550nm från Grandway.FHO3000/D26 levereras med VFL ...

  • Grandway OTDR FHO3000/D35

    Handhållen OTDR 1310/1550nm från Grandway.FHO3000/D35  levereras med...

  • Grandway OTDR FHO5000/D26 26/24dB SM

    Handhållen OTDR 1310/1550nm från Grandway.FHO5000/D26 kan levereras med ...

  • Grandway OTDR FHO5000/D35 35/33dB SM

    Handhållen OTDR 1310/1550nm från Grandway.FHO5000/D35 kan levereras med ...

  • Grandway OTDR FHO5000/MD22 19/21dB MM + 40/38dB SM

    Handhållen OTDR 850/1300nm MM + 1310/1550nm SM Grandway.FHO5000/MD22 kan levere...

  • Grandway OTDR FHO5000/T40F 40/38/38dB SM

    Handhållen OTDR 1310/1550/1625nm från Grandway.FHO5000/T40F levereras me...

  • Grandway OTS-4 (Optical Talk Set) Fiber telefon

    Grandway OTS-4 (Optical Talk Set) Fiber telefonDescription: Grandway provides handhel...

  • Lightel DI-1000 Digital Inspection IEC-61300-3-35

    DI-1000Erbjudande gäller till 31/3-2015.Specialpris på DI-1000L-PRO finns....

  • Linksys AC580 Mini Wireless adapter

    Linksys AC580Upgrade your laptop or desktop to Wireless-AC High performance HD vide...

  • MPO/ MTP APC tipp-singelmod till mikroskop

    Tipp för singelmod (APC)  MTP/MPO kontakter. Dessa tippar finns ...

  • MPO/ MTP Light Source MPO12-OLS-S3

    MPO12-OLS-S3 MTPMPO Light Source finns i flera utföranden:MPO12-OLS 850nm MM Lig...

  • MPO/ MTP Power Meter MPO-12

    MPO-12 (Power Meter)Namnet kan även vara MTP.Finns i 2 utföranden:MPO-12 85...

  • NETSCOUT LinkRunner™ AT-2000 Network Auto-Tester Fiber

    Link Runner AT-2000 testare från NETSCOUTProdukt LinkRunner™ AT-1000...

  • ODPM-96 Optical DWDM Power Meter

    ODPM-96 Optical DWDM Power Meter 96 kanaler

  • SENKO MTP/ MPO Plus Cable Analyser

    Video ang MPO Plus Cable AnalyserKontakta DoNet för offert

  • SENKO Smart Probe WiFi mikroskop med analysering IEC-61300-3-35

    SENKO Smart Probe WiFi med analysering.AndroidIOS kommer under MajInfo:  IE...

  • Swift OPM + VFL (till KF4A)

    Swift OPM + VFL (till KF4A) SM Power meter (1310/ 1490 & 1550nm) VFL 1mW&nb...

  • Uthyrning fibermikroskop/ Rental fiber microscope IEC-61300-3-35

    DoNet hyr ut fibermikroskop från FLUKE & SENKO. Rental fiber microscop...

  • Uthyrning OptiFiber Quad

    Uthyrning OptiFiberPro Quad SM + MMOTDR kan även utföra dubbel riktade dB t...

  • VFL/ VLS 650nm 1mW laserpenna rödlaser

    Rödlaser 1mWLagervara.  1mW  = 1 - 1,5kmKräver inte tillstå...

  • VIAVI FiberChek™ Probe Microscope IEC-61300-3-35

    The "all-in-one" handheld solution for fiber inspection.FiberChek Probe Microsco...

  • VIAVI OLP-35 Power Meter w USB

    SmartPocket OLP-35

  • VIAVI OLS-3X Optical Light Source

    VIAVI OLS-3X Optical Light Source

  • VIAVI OMK-35P Singelmod dB testare

    VIAVI OMK-35P

  • VIAVI ORL-85 dB+ RL tester

    SmartClass Fiber ORL-85 and -85P Inspection-Ready Optical Return Loss Meters The Sma...

  • VIAVI OTDR SmartOTDR 100A/B Serie

    Ny OTDR från VIAVIUtan utbytbara moduler.Finns i 6 utföranden.

  • VIAVI SmartClass™ Fiber OLTS-85/85P Optical test set IEC-61300-3-35

    SmartClass™ Fiber OLTS-85P (2st)Inkl kablage SC-SC/ LC-LC, multimod + singelmo...

  • VIAVI SmartLinkMapper SLM

    The SLM intelligent optical software application helps technicians use an OTDR more e...

  • VIAVI SmartOTU™ plug-and-play fiber monitoring solution

    VIAVI SmartOTU™A plug-and-play fiber monitoring solution.Fiber fault location d...

Our website uses cookies. By continuing to surf on the page, you agree to us using cookies. Click here for more information.

I understand