Datakommunikation > Kabelsystem > Fiber > Multimode MMF

OM1 (62,5/125)  Vanlig i äldre installationer, supporterar bara 10Gb upp till 33m vid 850nm

OM2 (50/125)  Vanlig fiber idag gällande 10Gb upp till 82m vid 850nm

OM3 (50/125)  NY fiber om använd dagligen, laseroptimerad, 10Gb upp till 300m med VSCEL 850nm. 

OM4 (50/125)även kallad OM3+ Laser optimerad, 10Gb upp till 550m vid 850nm VSCEL laser,
OM4 är helt bakåtkompatibel med OM3 fiber

OM5 = SWDM / WBMMF / 2017 Q4?
FLUKE info OM5 (limegröna kontakter)

Brand-Rex LEVITON info 

SWDM info

Vår hemsida använder sig av cookies. Genom att fortsätta surfa på sidan godkänner du att vi använder cookies. Klicka här för mer information.

Jag förstår